Wspólnoty

Żywy Różaniec

Z inicjatywy ks. proboszcza Jerzego Fryczowskiego w dniu 13 października 1996 r powstała Wspólnota Żywego Różańca. Żywy Różaniec składa się z Żywych Róż. Róża składa się z 20 osób, z których każda odmawia codziennie jedną dziesiątkę różańca, czyli jedną Tajemnicę połączoną z rozważaniem. Jest to wieniec różany składany u stóp Królowej Różańca św.

Każda róża obiera Patrona lub Patronkę. Od 2019 roku Opiekunem wszystkich Róż Różańcowych jest ks. Piotr Borgosz, obecny administrator parafii. Przynależność do róż oznacza:

  • życie wg. Ewangelii. Różaniec jest streszczeniem najważniejszych prawd Ewangelii.
  • życie wiarą nadzieją i miłością co znaczy wierzyć w istnienie Boga, wierzyć Bogu, ufać Bogu w jego zbawcze dzieła.
  • żywy różaniec broni jednostki, rodziny , społeczeństwo przed śmiercią duchową.

W każdą pierwszą niedziele miesiąca o godz.7 30 jest odprawiana Msza Św. w intencji Róż wraz z opiekunem. Jest to czynny udział członków róż składający się z I czytania, Modlitwy wiernych i niesienia darów. Po Mszy św. w kaplicy Fatimskiej jest odmawiany jeden dziesiątek różańca, z intencją na cały miesiąc(za Kościół, Kapłanów, chorych i wiernych zmarłych, konferencja ks. opiekuna oraz omawiane są sprawy wierzące we wspólnocie.

Obecnie w naszej parafii jest 10 Róż – osób dorosłych i dwie młodzieżowe. Wspólnota ma różaniec rodzinny tzn. każda róża bierze różaniec do swojego domu i modlą się z rodziną, sąsiadami, jeżeli wyrażają zgodę. Bierzemy czynny udział w życiu Kościoła.

Formacja Róż to czytanie Pisma św., czasopism katolickich a w szczególności miesięcznika „Różaniec”, który jest kierowany do nas.

Jesteśmy fundatorami IV Stacji Drogi Krzyżowej. W 2006 r. obchodziliśmy dziesięciolecie naszej wspólnoty, z tej okazji, co roku 15 sierpnia pielgrzymujemy autobusem do Matki Bożej Rychwałdzkiej, z podziękowaniem za wszystkie otrzymane łaski z prośbą o dalszą opiekę.

Zapraszamy gorąco naszych parafian do włączania się w tą modlitwę tworząc nowe Róże – Zapraszamy całe rodziny.

Genowefa Garbiak