Aktualności Odkupiciel

Wspomnienie \\ XXVIII Niedziela Zwykła – 10 października 2021 – 931/32

Wspomnienie o śp. Pani Danucie Głowińskiej


Pani Danuta przybyła w latach 80-tych do Bielska-Białej i zamieszkała na naszym osiedlu. Od razu dała się poznać jako bardzo aktywna osoba propagująca, w nowo powstałej Parafii, literaturę, czasopisma religijne, miesięcznik „Oremus”, i historyczne.
Ulubioną pisarką była Zofia Kossak-Szczucka. Pani Danuta często jeździła do Górek Wielkich. Tam znajduje się Jej ( Zofii Kossak-Szczuckiej) dom, w którym obecnie jest Muzeum, a w nim Towarzystwo Zofii Kossak-Szczuckiej. A Pani Danuta była członkiem tego Towarzystwa. Ta wielka, katolicka pisarka pochowana jest na cmentarzu w Górkach Wielkich, i nawiedzałyśmy Jej grób.
Pani Danuta działała też bardzo aktywnie w Akcji Katolickiej, Klubie Inteligencji Katolickiej, Duszpasterstwie Ludzi Pracy i innych.
Prowadziła różnego rodzaju prelekcje, wykłady, konkursy na temat znanych, biblijnych postaci, historii obrazów, m.in. Matki Bożej Częstochowskiej i Nieustającej Pomocy.
Jako młoda dziewczyna, harcerka Szarych Szeregów, stawała w czasie II Wojny Światowej w obronie Ojczyzny. A w Powstaniu Warszawskim była łączniczką, przenosiła kanałami meldunki powstańcze. O tym nieraz mi opowiadała. Zwiedzając Muzeum Powstania Warszawskiego, natknęliśmy się na informacje o Pani Danucie z tego okresu.
Pani Danuta była wspaniałym, bardzo skromnym człowiekiem. Zawsze gotowa do pomocy potrzebujacym.
Od kilku lat mieszkała w Kołobrzegu, gdzie 13. sierpnia br., w wieku 95 lat, zmożona ciężką chorobą, zmarła.

Panie, przyjmij Panią Danutę do Swojego Królestwa.

Ewa Ciopińska