Szafarze

NADZWYCZAJNY SZAFARZ KOMUNII ŚWIĘTEJ to osoba świecka, którą biskup diecezjalny ustanawia i posyła do posługi.

Pomoc prezbiterom w rozdzielaniu Komunii Świętej podczas Eucharystii oraz zanoszenie jej chorym to zadania nadzwyczajnych szafarzy.

Posługa ta w Kościele XXI wieku nie jest jednak nowa. Zwyczaj zanoszenia Komunii Świętej jest powszechny w Kościele już od pierwszych wieków Chrześcijaństwa. Wyznaczeni świeccy roznosili Ciało Pańskie tym, którzy nie mogli uczestniczyć w Eucharystii. Mamy w tym miejscu na myśli przede wszystkim chorych i więźniów.

Warto w tym kontekście przypomnieć postać Świętego Tarsycjusza patrona Służby Liturgicznej.

Ten włoski święty jako młody 12/13 letni chłopak, zginął męczeńsko niosąc Komunię Świętą po Eucharystii do tych, którzy osobiście nie mogli pojawić się na Liturgii.

Z upływem wieków posługa ta została nieco zapomniana. Błogosławiony już Papież Paweł VI w 1973 r. przywrócił ją dla Wspólnoty Kościoła a Konferencja Episkopatu Polski w 1990 r. ogłosiła postanowienia dotyczące nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej.

Szafarze zobowiązani są do odbywania corocznych rekolekcji.

Na pełnienie przez nich posługi wyrażają zgodę także ich małżonki.

Każdego roku biskup diecezjalny potwierdza ich posługę dla Kościoła.

W Wielki Czwartek 2008 roku biskup ordynariusz Tadeusz Rakoczy pobłogosławił 5 pierwszych szafarzy dla naszej parafii.

Posługę tę podjęli wówczas:

• Piotr Jędrzejko
  • Stanisław Karch
  • Zbigniew Nikiel
  • Jerzy Skowroński
  • Bogdan Zoń

W Uroczystość Najświętszej Trójcy (4 czerwca 2023r.) podczas diecezjalnego odpustu ku czci Świętego Jana Sarkandra na wzgórzu Kaplicówka w Skoczowie, biskup diecezjalny Roman Pindel ustanowił dla naszej wspólnoty parafialnej i posłał do nas kolejnych dwóch szafarzy.

Są to:

• Tomasz Pal
  • Dominik Piotrowski

Zachęcamy wszystkich CHORYCH, którzy nie mogą uczestniczyć w Liturgii osobiście do korzystania z posługi NADZWYCZAJNYCH SZAFARZY KOMUNII ŚWIĘTEJ.

Zapisy chorych proszących o Komunię Świętą przyjmujemy w zakrystii naszego kościoła.